Musikresa med M/S Athene
Musikresa med M/S Athene
Musikresa med M/S Athene
29 maj

Musikresa med M/S Athene

En härlig musikresa från Söderköping genom tre slussar till Stegeborgs hamn och tillbaka!

Beskrivning

Fira in våren på Göta kanal! Njut av slussning, kylda drycker, godsaker och en blandning av härlig musik ombord på M/S Athene.


Från kanalkajen i Söderköping sätter vi kurs mot Stegeborg. Vi slussar genom Söderköpings, Tegelbrukets samt Mem sluss och glider sedan fram på Slätbaken, skärgårdens början. Framme i det trånga sundet av havsviken lägger vi till vid holmen som tidigare spärrade av inloppet till Söderköping. Vi lägger till vid hamnkrogen i Stegeborg, precis intill entrén till slottsruinen. Vi avgår tillbaka till kanalen och Söderköping kl. 17.30.


Tidsplan

15.00 avgång Söderköping

17.00 ankomst Stegeborg

17.30 avgång Stegeborg

19.30 tillbaka i Söderköping


Bokning

Minimiantal för att turen ska bli av är 60 passagerare

Sista bokning den 21 maj

Vi meddelar den 21 maj om resan blir av eller ej via mejl

Vid inställd tur återbetalas hela biljettpriset

 

Parkering

För parkering i Söderköping rekommenderar vi Stinsen/Resecentrum på Margaretagatan, cirka 400 meter från Kanalhamnen.

 

Övrig information

Hundar är välkomna ombord och sällskapet får då antingen sitta i aktersalongen eller uppe på soldäck. Säg till när ni går ombord, så att besättningen kan duka upp för er där ni vill sitta.

Fika och tilltugg kan köpas i baren. 

Boka Musikresa med M/S Athene