Fruentimmer på Axel von Fersens tid på Ljungs Slott
Fruentimmer på Axel von Fersens tid – följ med på en tidsresa då kvinnor visserligen var mannens egendom men flera blev berömda redan under sin livstid och en del är kändisar även i vår tid.
Beskrivning
Kvällen börjar kl. 18.00 då vi slår upp portarna och bjuder på ett glas alkoholfritt bubbel i entrén. Passa på att se våra utställningar och besök vår fina Slottsbod innan kvällens program börjar. 18.30 är alla välkomna upp på paradvåningen där programmet äger rum under ca 1 timme.
Fruentimmer på Axel von Fersens tid – följ med på en tidsresa då kvinnor visserligen var mannens egendom men flera blev berömda redan under sin livstid och en del är kändisar även i vår tid. Susanne Hildeskog, guide på slottet och föreläsare alias Mamsell Hilda berättar och visar bilder.
Inkluderar ett glas alkoholfri bubbel.