”Afternoon Tea är en gammal brittisk tradition som härstammar från 1800-talet. Afternoon Tea går ut på att, mellan lunch och middag, avnjuta en kopp te med tilltugg för att stilla eftermiddagssuget. Traditionen är jättestor i England och inte minst i London där den sedan spridit sig vidare till många andra länder.”
Göta Hotell - 5 steg från Göta kanal, sitt i vår tesalong och se båtarna åka förbi eller njut av en sprakande höstdag! Vi serverar smakfulla snittar, scones, marmelader & lemon curd, kakor och bakverk, samt väldoftande nybryggt te och kaffe. Och till detta ett perfekt kylt glas champagne - det här är för dig som verkligen vill njuta av en god och lyxig eftermiddag!
Lördagar kl 14-17 från den 12 maj till 24 november.
Pris 295 kr per person
Boka bord på telefon 0141-20 99 00 eller skicka ett mail till info@gotahotell.se.
Vänligen meddela eventuella allergier eller kostavvikelser vid bokningstillfället så anpassar vi vårt Afternoon Tea därefter.