Hoppa till textinnehållet
Göta kanal. Foto: Göran Billeson

Läs våra resereportage

Här kan du välja bland våra nya spännande resereportage.
Läs om kanalkryssningar, cykling längs kanalen, ta bilen och titta på slussar, segling med egen båt.
Trevlig läsning!

M/S Sandön på Göta kanal

Kanalresa med inslag av äventyr


"Det luktar tjära och ångkokt lax när vi stiger ombord på M/S Sandön. Matsalens väggsoffor är klädda i röd plysch och det vackra trägolvet är i original från 1910. Det blåser sydväst, men Sandön ligger stabilt i det lätt krusade kanalvattnet..."
Läs hela reseberättelsen här!

Lindön

Kanaltur med M/S Lindön från Söderköping

"Rakt framför oss ligger hon där vid bryggan, M/S Lindön, bländande vit och vacker. Denna snart hundraåriga skönhet byggdes en gång i tiden för den ryske tsarens räkning, men ryska revolutionen kom emellan och fartyget fick stanna i Sverige. Till vår glädje, för idag ska hon ta oss med på en tur genom kanalen..."
Läs hela reseberättelsen här!

M/S Diana på Göta kanal. Foto: Göran Billeson

Två dagars kryssning med klassisk kanalbåt

"En historisk färd på ett stilfullt sätt, det är en bra beskrivning av en kanalkryssning längs Göta kanal. De klassiska kanalfartygen gör två-, fyra- och sexdagars turer mellan Göteborg och Stockholm eller Motala och Söderköping. Vilken man än väljer är upplevelsen unik - ett stycke kanalhistoria signerat Baltzar von Platen..."
Läs hela reseberättelsen här!

Cykel

Längs Göta kanal på två hjul

"En cykelsemester längs Göta kanal bjuder på idel överraskningar. Bakom varje krök finns en anledning att stanna för att ta en trevlig fikapaus eller titta på slussning. Naturen bjuder på stillhet, ro och ständiga växlingar. Göta kanal har alltid ett nytt ansikte att visa upp..."
Läs hela reseberättelsen här!

Glassrestaurang Smultronstället, Söderköping

Med bil längs Göta kanal

"Morgonen är skön när vi går den lilla grusvägen fram till kanalhamnen i Söderköping. Vi har nyss avslutat en härlig frukost på vårt hotell Söderköpings Brunn och ska snart ta bilen för dagens utflykt. Men först börjar vi i kanalhamnen, som vi absolut inte vill missa. ..."
Läs hela reseberättelsen här! 

Göta kanal. Niclas Albinsson

Kontrasternas kanal – med fritidsbåt på Göta kanal

"För några år sedan hade jag haft en intensiv arbetsvinter och längtade efter lugn och ro. Stilla tempo. Trygga hamnar, inga störande svall, ingen sjögång men gärna varmt och badbart vatten, en lagom dos vildmark och många kul långfärdsbåtar att titta på. Vart tar man vägen då? För mig var valet självklart – Göta kanal tur och retur..."
Läs hela reseberättelsen här!

Cyklist står vid Göta kanal

Göta kanaltur kryddad med skattgömmor

"En onsdag i augusti startar Hampus 11 år och farmor Inger sitt lilla äventyr. De ska på cykelsemester  - bara de två utan kompisar och tjatande föräldrar.
Farmor har noga planerat för en tur längs Göta kanal och Hampus som bor i Östersund tycker att det är mycket spännande att cykla iväg utefter denna mystiska kanal som flyter fram genom landskapet. Starten  går i  Borensberg och målet är planerat till Söderköping.
Men detta är inte endast en liten cykelsemester de ska ut på. De ska också ut på skattjakt. Ja, du läser rätt. Det finns många skattgömmor i trakten kring Göta kanal..."
Läs hela reseberättelsen om geocaching längs Göta kanal här!